VEVEŘÁCKÁ KRONIKA KATEŘINY SOUKUPOVÉ

"V nejlepších tradicích zvířecích knih Geralda Durrella zachycuje Kateřina Soukupová v knize Veveřácká kronika sedmileté každodenní pozorování divoké veverky Pinky, která se usídlila v těsné blízkosti samoty, kde autorka žije a pracuje. Intimní, zasvěcený a především čtivě napsaný pohled do soukromého života divoké veverky nabízí řadu pozoruhodných detailů i zcela raritních pozorování. Součástí knihy je i bohatá fotografická dokumentace včetně několik desítek barevných snímků.

Kniha Veveřácká kronika vyšla pod dívčím jménem autorky (Mojžíšová) poprvé v roce 2005, tehdy v kratší verzi, popisující první tři roky života veverky Pinky. Druhé vydání není pouhým dotiskem beznadějně rozebrané knihy, ale její podstatně doplněnou a zrevidovanou definitivní verzí, pokrývající celý hrdinčin sedmiletý život."

/z anotace na obálce knihy/

 

VEVEŘÁCKÁ KRONIKA: ROMÁN O VEVERCE

"Na pultech knihkupectví najdete stovky knih o přírodě. Mnohé z nich, ne-li většina, opisují jedna z druhé a nepřinášejí nic moc nového. Jen pár autorů si dá práci a přijde s něčím novým, neotřelým, natožpak s vlastními zážitky. Veveřácká kronika Kateřiny Mojžíšové (dnes Soukupové) takovou světlou výjimkou byla. Téměř třistastránková knížka popisuje tříleté pozorování divoké veverky Pinky, žijící v okolí samoty uprostřed kulturní krajiny středních Čech, dnes úspěšné veverčí záchranné stanice. Abyste se ale nemýlili, nejde o nějaké plytké sentimentální povídání o veverkách, právě naopak. Autorce se podařilo proniknout do soukromí těchto sympatických tvorů a doslova ´odhalit´ nejedno tajemství z jejich života. Totéž platí i pro fotografie, které text doprovázejí. To však samo o sobě dobrou knížku ještě nedělá, jedinečnost jí dodává až autorčina schopnost psát o tom, co viděla, nejen zasvěceně, ale především čtivě. A tak s trochou nadsázky lze Veveřáckou kroniku opravdu nazvat románem o veverce, který přečtete jedním dechem. Ostatně vyprodané první vydání (2005) je toho nejlepším důkazem a nezbývá než se těšit, že druhá, hodně rozšířená verze z roku 2012 bude pro nás čtenáře stejným požitkem."

/Miloš Anděra, Národní muzeum, Praha/

 

VEVEŘÁCKÁ KRONIKA: KNÍŽKA DO NEPOHODY

"V dnešní době se na knižním trhu vidí málo tak milých věcí, jako je Veveřácká kronika. Je to knížka do nepohody, je to knížka, kterou budete číst vícekrát, a opakovaně tak prožívat příhody jedné ´obyčejné´ divoké veverky, jejíž život (a život veverek jako takových) se vám bude zdát naprosto neobyčejný."

/Tomáš Kaplan Fojtík/

 

S VEVERKAMI DO POSTELE

"Přemýšlím, nakolik je moje potěšení z čtení tohoto příběhu dáno samotnou kvalitou knihy a jaký podíl na tom má můj vlastní celoživotní zájem o přírodu. Může příběh oslovit někoho, kdo tento vyhraněný zájem nemá? Domnívám se, že ano. Jistě to není čtení pro technicky založené lidi, pro které příroda začíná až pečeným kuřetem u nedělního oběda. Dokážu si však Veveřáckou kroniku představit jako přirozené pokračování dětské četby navazující na pohádky o zvířátkách. Děti by to mělo zaujmout stejně, jako proslulé zvířecí večerníčky o vydrách, liškách nebo medvíďatech, či před lety slavné příběhy Stevensonovy či Setonovy. Kniha má i další velmi důležitý aspekt. Je výchovná v tom nejlepším smyslu slova. Ukazuje způsob, jak přírodu poznávat, chápat, jak s ní zkrátka žít. Ukazuje, jakým obohacením může být. Často stačí málo, jenom dát životu šanci."

/Dagmar Ruščáková, Zvířetník/

 

DRŽÍM PALCE

"První Veveřácká kronika byla jedna z nejhezčích knížek o zvířatech, kterou jsem kdy četl. A to jsem jich četl opravdu dost. Jsem si jist, že nové vydání bude ještě lepší. Držím palce, ať si ho najde co nejvíce čtenářů, protože co čtenář, to nový ochránce veverek."

/Petr Dobrý, Zelená domácnost/

 

NAVRCHOLU.cz

KNIHA "VEVEŘÁCKÁ KRONIKA"

O KNIZE VEVEŘÁCKÁ KRONIKA A JAK SI JI OBJEDNAT

Kateřina Soukupová zaznamenala v knize Veveřácká kronika celý život divoké veverky Pinky, která se usídlila v akátovém lese sousedícím se samotou, kde autorka žije. Po prvních náhodných pozorováních autorka pro veverku na zahradě postupně vybudovala systém vzdušných visutých mostů, krmítek a budek, a díky tomu mohla pozorovat, fotografovat a poté v knize zaznamenat řadu zcela unikátních pozorování, jako je například veverčí porod, přenášení slepých mláďat mezi jednotlivými hnízdy, první krůčky mláďat po opuštění rodného hnízda či zajímavé peripetie veverčích rodičovských i "manželských" vztahů. Raritnost knihy spočívá nejen v nevídané délce šestiletého každodenního pozorování divokého tvora v jeho přirozeném prostředí, ale i ve čtivém podání, o čemž svědčí jak recenze (viz výběr ve sloupku vlevo), tak řada nadšených čtenářských ohlasů (naleznete je v diskuzním fóru níže).

Obálka knihy Veveřácká kronikaPo rozebraném prvním vydání z roku 2005 (mělo 288 stran) si lze nyní Veveřáckou kroniku koupit ve druhém, doplněném vydání dvojnásobného rozsahu z prosince 2012 (čím se od sebe obě vydání liší je vysvětleno ve sloupci vpravo).

Veveřácká kronika v pevné vazbě klasického knižního formátu A5 má 528 stran, z toho je 32 stran na křídovém papíře s více než padesáti barevnými fotografiemi. Dalších téměř 100 černobílých snímků pak ilustruje vyprávění přímo uvnitř jednotlivých kapitol.

JAK SI KNIHU OBJEDNAT?

Knížka stojí 400 korun, poštovné i balné je zdarma.

Objednávku provedete vyplněním formuláře dole a poté kliknutím na odkaz "odeslat objednávku".

Před odesláním prosím důkladně zkontrolujte, zda jste vyplnili přesně svou emailovou adresu, na kterou vás budeme kontaktovat.

Nejpozději do 24 hodin od odeslání objednávky vám mailem potvrdíme její příjem a současně sdělíme, kdy bude knížka odeslána a jakými možnými způsoby ji můžete uhradit (vyberete si poté ten, který vám bude nejvíce vyhovovat).

ZÁVĚREČNÉ UPOZORNĚNÍ

Kateřina a Petr Soukupovi vydali Veveřáckou kroniku vlastním nákladem a veškerý výtěžek z prodeje - stejně jako v případě vyprodaného prvního vydání - použijí jako jeden ze zdrojů financování provozu jejich rodinné Záchranné stanice pro veverky Pinky (pojmenovaná je podle hrdinky Veveřácké kroniky).

Chcete-li je v jejich práci podpořit, naleznete všechny potřebné informace na webu:www.veveratka.cz

Pomůžete jim i každým zakoupeným výtiskem Veveřácké kroniky. Pokud se vám tedy tato kniha líbila, můžete si objednat další exempláře a použít je jako dárek svým přátelům či známým.

Je-li to ve vašich silách, můžete Veveřáckou kroniku jakkoliv propagovat, třeba i jen tím, že se o zážitek z její četby podělíte v anonymním diskuzním fóru níže.

Objednávka knihy Veveřácká kronika

(POZOR! Je nutné vyplnit VŠECHNY rubriky, nezapomeňte na svůj e-mail, na který budete do 24 hodin kontaktováni.)

Jméno a příjmení
Ulice a číslo popisné
Město (obec)
PSČ
E-mail
Počet objednaných knih Veveřácká kronika
Poznámka (není nutno vyplňovat)
 
Tuto položku ponechte prázdnou!

Podělte se o své názory na knihu s ostatními

Tuto položku nevyplňujte!
Tuto položku neměňte!
Jméno nebo přezdívka:
E-mail (není nutno vyplňovat):
Domovská stránka (není nutno vyplňovat):
http://
Text zprávy:
(formátovací panel vyžaduje zapnutý JavaScript)
Autor příspěvku:
Hledaný výraz:
 
Alena Valešová

Co říci o této knížce? Každý z mého okolí, kdo už četl první vydání, byl nadšen. Tak jsem zakoupila několik kousků nového vydání a zas pár lidí podaruju. Je to prostě NÁDHERA!

25-02-2013 (09:51) 
Monika Kopecká

Knížku o Pinky jsem si vypůjčila více méně náhodou a spíše kvůli fotografiím, které mě zaujaly. Zamýšlela jsem ji jentak zběžně prolistovat. To jsem ještě netušila,jak je jedinečná. Každému, kdo má rád přírodu mohu toto působivé "počtení" jen doporučit! (Mě osobně velice zpříjemnilo rutinu všedních dní). Děkuji!

07-02-2013 (23:29) 

Vaši nádhernou knihu jsem přečetla jedním dechem, ačkoliv jsem ji měla naplánováno číst po částech, abych si tak ukrátila čas během zimních měsíců, kdy nemohu být trvale se "svými" veverkami na chatě. Na jaře stoprocentně postavíme krmítko s plexisklem, ptáci nám dělali neřešitelné problémy. I další poznatky ohledně stravy uplatníme, jsem na to velmi zvědavá. Jana Hrušková, Plzeň

05-02-2013 (14:06) 
Dáša

Veverka je moje kultovní zvířátko. Na knížku jsem přišla náhodou, hned jsem si jí objednala. Je opravdu krásná, i s obrázky, a co mě na ní nejvíce těší, že objednáním mohu přispět na veverky.

13-01-2013 (18:53) 

Před pár lety jsem si objednala první knížku Veveřácká kronika a byla jsem z ní nadšena. Přečetla se jedním dechem a oběhla několik mých přátel.
Nyní máme shodou okolností u baráku jednu hodně tmavě šedou spíše černou veverku, které manžel udělal dle propozic na internetu odklápěcí krmítko, které během dvou dnů objevila a chytře začala užívat. Teď sledujeme jak šikovně z krmítka, a jakou rychlostí vybírá oříšky a zahrabává si je, jak skáče po stromech a staví si hnízdo ve vysokém smrku, z něhož jenom odlétají kousky větviček. Je to kouzelné, sledovat toho malého tvorečka, jak hlídá kdy jí přineseme do krmítka a okamžitě startuje pro zásoby. A nyní jak jsou stromy holé, je vidět často a je to vážně krásný pohled na veverčí akrobatku.
No a tak jsem si objednala tuto druhou knížku doplněnou o další roky soužití a ta nás zarmoutila jen koncem veverušky Pinky. Ta kniha je jako pohlazení, všem kdo ještě váhají doporučuji si ji přečíst. Já si jistě ještě objednám 2 výtisky, abych ji měla připravenou jako dárek pro vnučky. Sice ještě číst neumějí, ale rodiče si ji taky zcela jistě rádi přečtou až jim budou číst před usnutím.
Přeji Vaší stanici hodně chovatelských úspěchů, hodně radosti z těch milých tvorečků a děkuji za záchranu i těch nejminiaturnějších mláďátek které stihl v začátku života problém. Jste úžasní a kéž by takových lidí bylo na světě co nejvíc. Knížka je opravdu povedená a dodání rychlé a vzorné. Moc za ní děkuji.
S pozdravem Eva Knížková

13-01-2013 (10:06) 
Míla T.

Knížku jsem dostala od dcery k vánocům, přečetla za tři dny. Ke konci se mi také "opotily" oči. A na veverky se už dívám trochu jinak.

11-01-2013 (21:27) 

Vůbec jsem nečekala tak mnoho - objevných řádků ze světa veverek, stránek s unikátními obrázky, emocí...důvodů obracet už navždy v lese svůj pohled co nejčastěji do korun...důvodů nezapomínat na dětské sny o nálezu veverčího mláděte v loňském listí (a nyní už vím, kam s ním hned jet) a pustit se do výroby a vyvěšování potenciálních veverčích obydlí. Už se těším, že bude zase o argument víc, proč jít "od plotny" na krásná místa - vhodná pro veveřácké bydlení přece :-). Moc děkuju a hluboce se skláním. Kdo chcete vidět fotku veveřičky v přírodě, s bříškem den před příchodem veveřátek na svět, a mnohem víc, jděte hned do toho!

08-01-2013 (13:53) 
Irena Veverka Stropková

Překrásná knížka, která by neměla chybět v knihovničce žádného milovníka přírody. Přečetla jsem ji jedním dechem a jsem z ní unešena. Zanechala ve mně silné emoce, závěr jsem obrečela... V poslední době jsem se přistihla, že kdykoli vidím nějaký strom, už tam podvědomě koukám, jestli neuvidím veverku... Hluboký obdiv a velký dík manželům Soukupovým za jejich krásnou a obětavou práci :)

04-01-2013 (16:47) 
Lenka

Dobrý den, na Vaše aktivity jsem poprvé náhodou narazila na facebooku a od té doby Vaše příspěvky čtu a sdílím, moc Vám fandím. Knihu jsem si objednala a musím se připojit k předchozím příspěvkům - předně bezvadný servis. Téměž okamžité dodání, bezvadné informace o platbě a termínu dodání. A ke knize - ta je úžasná. Přirovnání ke knihám Gerarda Durrella jsem se nejdříve trochu pousmála, protože jeho knihy mám moc ráda a myslím, že na něj jen tak někdo nemá, ale musím říci, že bylo pravdivé. Styl psaní paní Soukupové je moc hezký, čtivý, vtipný a knížka je moc zajímavá. Kromě toho jsem se z ní dozvěděla spoustu zajímavých informací o chování veverek, o nichž jsem neměla ani tušení. Držím palce ať se Vám daří.

31-12-2012 (20:29) 
Pavla

Mám hodně knih o přírodě, ale takhle je opravdu výjimečná. Stala se rovnou mou nejoblibenější knihou. Všem vřele doporučuji:)!

16-12-2012 (13:25) 
Čestmír Dolejšek

Jsem na 100 % spokojen s dodacím servisem knihy. Stačilo knížku objednat a pak už jsem byl o celém procesu informován emaily.

16-12-2012 (11:31) 
Veverka

Knizku mame doma v knihovne uz od jejiho vydani v roce 2005 cili hezkych 7 let poprve jsem ji precetla tzv. jednim dechem a od te doby se k ni hrozne rada vracim a tesi me, ze ji mame doma. Je je to nadherna knizka, mila, krasne napsana s krasnymi fotkami. Uz se tesim az z ni jednou budu predcitat svym detem. Moc dekuji pani Katerine, ze knihu napsala, prestoze to urcite nebylo vubec jednoduche. Jeji nasledovici jsem prave objednala a uz se ji nemohu dockat.

11-12-2012 (23:21) 

Než jsem si přečetla Veveřáckou kroniku, byly pro mě veverky jen roztomilými zvířátky s kouzelně huňatým ocáskem...
Od přečtení koukám v každém lesíku do korun stromů a hledám veverčí hnízda; koupila jsem krmítko a prodírala se roštím s trny, abych pro ně našla nejlepší místo; donutila jsem rodiče, kteří bydlí na vesnici, aby mi sbírali vlašské oříšky; nenávratně jsem nadšením pro veverky infikovala i své okolí...
A jsem za to všechno moc ráda.
Takže, potenciální čtenáři, neváhejte a kupujte!

07-12-2012 (09:39) 

Knížka je úžasná a vřele doporučuji všem milovníkům přírody.

05-12-2012 (23:49) 

V rámci enviromentální výchovy v MŠ pracuji s programem Veverka Zrzečka- plnění úkolů k ochraně přírody pro malé děti.
Náhodou jsem natrefila na Vaše stránky a knížka mně oslovila. Rádi ji do školky koupíme. Děkujeme a přeji mnoho zdravých odchovanců v rezavém kožíšku.

10-10-2012 (21:39) 

JAK SE OD SEBE LIŠÍ 1. a 2. VYDÁNÍ VEVEŘÁCKÉ KRONIKY Z LET 2005 a 2012?

Knížka Veveřácká kronika vyšla poprvé na jaře roku 2005, kdy bylo její hrdince, divoké veverce Pinky, pět let. Zachyceny v ní byly osudy Pinky od ledna 2002 do podzimu 2004, tedy necelé tři roky z jejího pohnutého života.

Po vyprodání Veveřácké kroniky jsme stáli před rozhodnutím, jak se "vypořádat" s podobou druhého vydání. V mezidobí totiž autorka dopsala stejně dlouhé pokračování (jakousi "Veveřáckou kroniku 2"), zachycující osudy Pinky v dalších letech po těch popsaných v původní knize. Původně zvažovaná varianta dotisku původní Veveřácké kroniky a souběžného vydání pokračování v samostatné knize se ukázala být komplikovaná výrobně i finančně, a tak jsme se nakonec rozhodli pro řešení, které je trochu zvláštní, ale z pohledu čtenáře nejkomfortnější. Tedy nedotiskovat původní knihu, ani samostatně nepublikovat její druhou část, ale vydat Veveřáckou kroniku v nové, definitivní podobě, zahrnující jak starší text, tak jeho nově dopsané pokračování. Tato varianta nám též dala možnost vrátit se s osmiletým odstupem k textu "první" Veveřácké kroniky, důkladně ho zrevidovat, opravit některé nepřesnosti a též ho plynule "propojit" s novými kapitolami.

Obdobnými změnami prošly i obrazové přílohy. Drtivá většina barevných i černobílých fotografií je v knize z roku 2012 publikována poprvé, protože jde o snímky vzniklé až v letech po prvním vydání Veveřácké kroniky. Za jakýsi "sběratelský bonus" tak mohou majitelé prvního vydání považovat fakt, že většina fotografií z něj nebyla do druhého převzata a jsou tedy k vidění jen ve verzi z roku 2005.

Aby zmatků nebylo dost, autorka Veveřácké kroniky se krátce po jejím prvním vydání vdala a změnila příjmení. První vydání knihy tak vyšlo pod jménem Kateřina Mojžíšová, zatímco druhé je podepsáno Kateřinou Soukupovou.

A na závěr důležité doporučení pro ty, kdo vlastní první vydání Veveřácké kroniky z roku 2005. Jak je uvedeno výše, původní text byl nově zredigován a na řadě míst výrazně upraven, takže rozhodně nezačínejte knihu číst až od poloviny (od nově dopsaných kapitol), ale přečtěte si ji celou od začátku.