VEVEŘÁCKÁ KRONIKA KATEŘINY SOUKUPOVÉ

"V nejlepších tradicích zvířecích knih Geralda Durrella zachycuje Kateřina Soukupová v knize Veveřácká kronika sedmileté každodenní pozorování divoké veverky Pinky, která se usídlila v těsné blízkosti samoty, kde autorka žije a pracuje. Intimní, zasvěcený a především čtivě napsaný pohled do soukromého života divoké veverky nabízí řadu pozoruhodných detailů i zcela raritních pozorování. Součástí knihy je i bohatá fotografická dokumentace včetně několik desítek barevných snímků.

Kniha Veveřácká kronika vyšla pod dívčím jménem autorky (Mojžíšová) poprvé v roce 2005, tehdy v kratší verzi, popisující první tři roky života veverky Pinky. Druhé vydání není pouhým dotiskem beznadějně rozebrané knihy, ale její podstatně doplněnou a zrevidovanou definitivní verzí, pokrývající celý hrdinčin sedmiletý život."

/z anotace na obálce knihy/

 

VEVEŘÁCKÁ KRONIKA: ROMÁN O VEVERCE

"Na pultech knihkupectví najdete stovky knih o přírodě. Mnohé z nich, ne-li většina, opisují jedna z druhé a nepřinášejí nic moc nového. Jen pár autorů si dá práci a přijde s něčím novým, neotřelým, natožpak s vlastními zážitky. Veveřácká kronika Kateřiny Mojžíšové (dnes Soukupové) takovou světlou výjimkou byla. Téměř třistastránková knížka popisuje tříleté pozorování divoké veverky Pinky, žijící v okolí samoty uprostřed kulturní krajiny středních Čech, dnes úspěšné veverčí záchranné stanice. Abyste se ale nemýlili, nejde o nějaké plytké sentimentální povídání o veverkách, právě naopak. Autorce se podařilo proniknout do soukromí těchto sympatických tvorů a doslova ´odhalit´ nejedno tajemství z jejich života. Totéž platí i pro fotografie, které text doprovázejí. To však samo o sobě dobrou knížku ještě nedělá, jedinečnost jí dodává až autorčina schopnost psát o tom, co viděla, nejen zasvěceně, ale především čtivě. A tak s trochou nadsázky lze Veveřáckou kroniku opravdu nazvat románem o veverce, který přečtete jedním dechem. Ostatně vyprodané první vydání (2005) je toho nejlepším důkazem a nezbývá než se těšit, že druhá, hodně rozšířená verze z roku 2012 bude pro nás čtenáře stejným požitkem."

/Miloš Anděra, Národní muzeum, Praha/

 

VEVEŘÁCKÁ KRONIKA: KNÍŽKA DO NEPOHODY

"V dnešní době se na knižním trhu vidí málo tak milých věcí, jako je Veveřácká kronika. Je to knížka do nepohody, je to knížka, kterou budete číst vícekrát, a opakovaně tak prožívat příhody jedné ´obyčejné´ divoké veverky, jejíž život (a život veverek jako takových) se vám bude zdát naprosto neobyčejný."

/Tomáš Kaplan Fojtík/

 

S VEVERKAMI DO POSTELE

"Přemýšlím, nakolik je moje potěšení z čtení tohoto příběhu dáno samotnou kvalitou knihy a jaký podíl na tom má můj vlastní celoživotní zájem o přírodu. Může příběh oslovit někoho, kdo tento vyhraněný zájem nemá? Domnívám se, že ano. Jistě to není čtení pro technicky založené lidi, pro které příroda začíná až pečeným kuřetem u nedělního oběda. Dokážu si však Veveřáckou kroniku představit jako přirozené pokračování dětské četby navazující na pohádky o zvířátkách. Děti by to mělo zaujmout stejně, jako proslulé zvířecí večerníčky o vydrách, liškách nebo medvíďatech, či před lety slavné příběhy Stevensonovy či Setonovy. Kniha má i další velmi důležitý aspekt. Je výchovná v tom nejlepším smyslu slova. Ukazuje způsob, jak přírodu poznávat, chápat, jak s ní zkrátka žít. Ukazuje, jakým obohacením může být. Často stačí málo, jenom dát životu šanci."

/Dagmar Ruščáková, Zvířetník/

 

DRŽÍM PALCE

"První Veveřácká kronika byla jedna z nejhezčích knížek o zvířatech, kterou jsem kdy četl. A to jsem jich četl opravdu dost. Jsem si jist, že nové vydání bude ještě lepší. Držím palce, ať si ho najde co nejvíce čtenářů, protože co čtenář, to nový ochránce veverek."

/Petr Dobrý, Zelená domácnost/

 

NAVRCHOLU.cz

KNIHA "VEVEŘÁCKÁ KRONIKA"

O KNIZE VEVEŘÁCKÁ KRONIKA A JAK SI JI OBJEDNAT

Kateřina Soukupová zaznamenala v knize Veveřácká kronika celý život divoké veverky Pinky, která se usídlila v akátovém lese sousedícím se samotou, kde autorka žije. Po prvních náhodných pozorováních autorka pro veverku na zahradě postupně vybudovala systém vzdušných visutých mostů, krmítek a budek, a díky tomu mohla pozorovat, fotografovat a poté v knize zaznamenat řadu zcela unikátních pozorování, jako je například veverčí porod, přenášení slepých mláďat mezi jednotlivými hnízdy, první krůčky mláďat po opuštění rodného hnízda či zajímavé peripetie veverčích rodičovských i "manželských" vztahů. Raritnost knihy spočívá nejen v nevídané délce šestiletého každodenního pozorování divokého tvora v jeho přirozeném prostředí, ale i ve čtivém podání, o čemž svědčí jak recenze (viz výběr ve sloupku vlevo), tak řada nadšených čtenářských ohlasů (naleznete je v diskuzním fóru níže).

Obálka knihy Veveřácká kronikaPo rozebraném prvním vydání z roku 2005 (mělo 288 stran) si lze nyní Veveřáckou kroniku koupit ve druhém, doplněném vydání dvojnásobného rozsahu z prosince 2012 (čím se od sebe obě vydání liší je vysvětleno ve sloupci vpravo).

Veveřácká kronika v pevné vazbě klasického knižního formátu A5 má 528 stran, z toho je 32 stran na křídovém papíře s více než padesáti barevnými fotografiemi. Dalších téměř 100 černobílých snímků pak ilustruje vyprávění přímo uvnitř jednotlivých kapitol.

JAK SI KNIHU OBJEDNAT?

Knížka stojí 400 korun, poštovné i balné je zdarma.

Objednávku provedete vyplněním formuláře dole a poté kliknutím na odkaz "odeslat objednávku".

Před odesláním prosím důkladně zkontrolujte, zda jste vyplnili přesně svou emailovou adresu, na kterou vás budeme kontaktovat.

Nejpozději do 24 hodin od odeslání objednávky vám mailem potvrdíme její příjem a současně sdělíme, kdy bude knížka odeslána a jakými možnými způsoby ji můžete uhradit (vyberete si poté ten, který vám bude nejvíce vyhovovat).

ZÁVĚREČNÉ UPOZORNĚNÍ

Kateřina a Petr Soukupovi vydali Veveřáckou kroniku vlastním nákladem a veškerý výtěžek z prodeje - stejně jako v případě vyprodaného prvního vydání - použijí jako jeden ze zdrojů financování provozu jejich rodinné Záchranné stanice pro veverky Pinky (pojmenovaná je podle hrdinky Veveřácké kroniky).

Chcete-li je v jejich práci podpořit, naleznete všechny potřebné informace na webu:www.veveratka.cz

Pomůžete jim i každým zakoupeným výtiskem Veveřácké kroniky. Pokud se vám tedy tato kniha líbila, můžete si objednat další exempláře a použít je jako dárek svým přátelům či známým.

Je-li to ve vašich silách, můžete Veveřáckou kroniku jakkoliv propagovat, třeba i jen tím, že se o zážitek z její četby podělíte v anonymním diskuzním fóru níže.

Objednávka knihy Veveřácká kronika

(POZOR! Je nutné vyplnit VŠECHNY rubriky, nezapomeňte na svůj e-mail, na který budete do 24 hodin kontaktováni.)

Jméno a příjmení
Ulice a číslo popisné
Město (obec)
PSČ
E-mail
Počet objednaných knih Veveřácká kronika
Poznámka (není nutno vyplňovat)
 
Tuto položku ponechte prázdnou!

Podělte se o své názory na knihu s ostatními

Tuto položku nevyplňujte!
Tuto položku neměňte!
Jméno nebo přezdívka:
E-mail (není nutno vyplňovat):
Domovská stránka (není nutno vyplňovat):
http://
Text zprávy:
(formátovací panel vyžaduje zapnutý JavaScript)
Autor příspěvku:
Hledaný výraz:
 
Katka | web

Moc hezká knížka, pěkně a velmi zábavně napsaná. Obdivuju vás, že to s veverkami, tak umíte a že máte takovou trpělivost! Moc vám fandím a přeju vám, aby vám to ve vaší záchranné stanici šlo tak pěkně, jako do teď.:)
Myslím, že se sem na vaše stránky ještě někdy vrátím.:)
Katka

19-08-2012 (14:31) 
gabi

Dnes jsem si náhodou zapůjčila knížku v knihovně. Ihned jsem se začetla. Moc krásně, ftipně a sqvěle napsané a poučné. Moc vám fandím a děkuji za zážitky knihou zprostředkované. Budu chválit mezi kamarádkami. Z Chrudimi zdraví kočkomilka Gábi

30-03-2012 (18:40) 
Tereza H.

Knížka mi přišla rychlostí blesku, držela jsem ji v ruce už druhý
den ráno po objednání a ještě ten den jsem ji celou přečetla :)
Hodlám ji předčítat za týden na skautském táboře, který pořádáme
každoročně a já se tak pravidelně podílím na výchově několika dívek
ve věku 10 až 14 let. Troufám si tvrdit, že se jim bude povídání o
Pinky líbit stejně jako mě :) Děkuji autorce za knížku a těším se
na pokračování :) A veverkám ve stanici přeji v životě to nejlepší.

13-08-2011 (18:06) 
Kakarinka | web

Knížka je nádherná. Pořád dokola si také prohlížím i fotky uprostřed knížky :) Děkuji za nádherný příběh!

22-04-2011 (10:10) 
karin

Včera mi knížka přišla poštou a nemůžu se od ní odtrhnout. Krásné a moc milé čtení, všem ze srdce doporučuji - a zejména těm, kdo se chtějí o veverkách, které zatím sledují jen zpovzdálí, dovědět spoustu nových zajímavostí. Děkuju za inspiraci...

16-10-2010 (19:19) 

Je to asi týden, co jsem dočetla knihu. Tímto děkuji paní Kateřině, která mi dala možnost prožít celý příběh spolu s ní. Nádherně psaná kniha, skvěle zvolené fráze, jak jsem již psala, připadáte si, jako by jste seděli vedle autorky a vše sledovali spolu s ní. Vřele ji všem doporučuji. Doufám, že se dočkáme pokračování. Budu se těšit

14-07-2010 (13:24) 
Petik

Gratuluji k tak krásné knize. Opravdu mne velmi nadchla. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí o veverkách a zároveň jsem se čtením krásně pobavila :-) ( a nejen já )
Pokud by bylo nějaké pokračování, ráda si jí opět koupím.
Přeji mnoho radostí a málo starostí se záchrannou stanicí. Díky. Čtenářka Petra

22-10-2008 (13:48) 
Nika

Zdravím,knížka mne upoutala,ptz to neni jen sled encyklopedických informací,ale jde o pečlivé pozorování,kt. bere až dech, když si uvědomím, že šlo o divoké zvíře. Akorát nevím, kde jste brala tolik času na pozorování, některé zážitky si nedokážu ani představit, viz kojení,porod či přenos mláďat. Obdivuji Vás za pečlivé pozorování a nadšení od mostů až po šišky. Fotky moc ostré nebyly, ale přesto byly unikátní tím, co zachytily.

27-09-2008 (18:47) 
RR

NÁDHERNÁ knížka

28-02-2008 (17:50) 
Lenča

Je to krásná knížka ... dozvěděla jsem se tolik nových věcí o veverkách a ještě jsem se skvěle bavila :o)))))))))

11-02-2008 (18:46) 

Užasná knižka..koupil jsme si ji k vánocům 2006!... Nic lepšího jsme v životě neviděl..a z ničeho jsem takovou radost neměl.. jenom mě mrzí že já nemám takoví štěstí na veverky!... viděl jsme jenom 2x v životě!

24-12-2006 (15:58) 
soňa

super, dobrý nápad vydat zážitky knižně, když už se veverkám autorka tolik věnuje a podělit se s ostatními. Snad bude výdrž i nadále a mi nepříjdeme o nové

08-02-2006 (18:14) 
Verka veverka

Tahle knížka je moc fajn.

25-12-2005 (09:38) 
verunka

Ahoj milí veveřáci, chtěla bych moc poděkovat za tuhle skvělou knížku. Dorazila ještě před Vánoci, tak mám krásný vánoční dárek i neuvěřitelně poutavé vyprávění v jednom. Hned jak mi ji paní pošťačka předala, pustila jsem se do čtení a doteď se nemůžu odlepit. Autorka ji napsala prostě úžasně - myslím, že takovým stylem může psát jen opravdový nadšenec pro věc a to se mi moc líbí a má můj velký obdiv.
Díky moc.

23-12-2005 (20:12) 
Ivan L.

Chtěl bych navázat na jeden z předchozích příspěvků o kvalitě fotografií, protože mu, přiznám se, moc nerozumím. Předesílám, že se živím jako grafik, takže pracuji v "oboru"... Když jsem si přečetl, že Veveřácká kronika vyjde "vlastním nákladem" v rodinném nakladatelství, upřímně jsem se zděsil, protože jsem si představil nějaký amatérský "upatlaný samizdat". O to větší bylo mé překvapení nad grafickou úrovní knihy, která snese srovnání s profesionálními výrobky seriózních vydavatelů. Myslím tím grafickou úpravu, úroveň sazby, minimum tiskových chyb, kvalitu vazby i tisku. Pokud jde o fotografie, je na některých vidět, že byly pořízeny teleobjektivem a jsou tedy "vyzvětšované", pro drtivou většinu ale platí, že jsou standardní (myslím ostrost, barevnou korektnost, kvalitu vytištění atd.) - jistě k tomu přispívá i použití křídového papíru. (A to nechávám stranou naprostou unikátnost obsahu některých fotografií - jmenovitě třeba přenos a převod mláďat, což jsou domnívám se naprosté unikáty.) Takže autorce patří za grafické provedení knihy i fotografií má profesionální poklona. (O obsahu ani nemluvě.)

06-11-2005 (21:20) 

JAK SE OD SEBE LIŠÍ 1. a 2. VYDÁNÍ VEVEŘÁCKÉ KRONIKY Z LET 2005 a 2012?

Knížka Veveřácká kronika vyšla poprvé na jaře roku 2005, kdy bylo její hrdince, divoké veverce Pinky, pět let. Zachyceny v ní byly osudy Pinky od ledna 2002 do podzimu 2004, tedy necelé tři roky z jejího pohnutého života.

Po vyprodání Veveřácké kroniky jsme stáli před rozhodnutím, jak se "vypořádat" s podobou druhého vydání. V mezidobí totiž autorka dopsala stejně dlouhé pokračování (jakousi "Veveřáckou kroniku 2"), zachycující osudy Pinky v dalších letech po těch popsaných v původní knize. Původně zvažovaná varianta dotisku původní Veveřácké kroniky a souběžného vydání pokračování v samostatné knize se ukázala být komplikovaná výrobně i finančně, a tak jsme se nakonec rozhodli pro řešení, které je trochu zvláštní, ale z pohledu čtenáře nejkomfortnější. Tedy nedotiskovat původní knihu, ani samostatně nepublikovat její druhou část, ale vydat Veveřáckou kroniku v nové, definitivní podobě, zahrnující jak starší text, tak jeho nově dopsané pokračování. Tato varianta nám též dala možnost vrátit se s osmiletým odstupem k textu "první" Veveřácké kroniky, důkladně ho zrevidovat, opravit některé nepřesnosti a též ho plynule "propojit" s novými kapitolami.

Obdobnými změnami prošly i obrazové přílohy. Drtivá většina barevných i černobílých fotografií je v knize z roku 2012 publikována poprvé, protože jde o snímky vzniklé až v letech po prvním vydání Veveřácké kroniky. Za jakýsi "sběratelský bonus" tak mohou majitelé prvního vydání považovat fakt, že většina fotografií z něj nebyla do druhého převzata a jsou tedy k vidění jen ve verzi z roku 2005.

Aby zmatků nebylo dost, autorka Veveřácké kroniky se krátce po jejím prvním vydání vdala a změnila příjmení. První vydání knihy tak vyšlo pod jménem Kateřina Mojžíšová, zatímco druhé je podepsáno Kateřinou Soukupovou.

A na závěr důležité doporučení pro ty, kdo vlastní první vydání Veveřácké kroniky z roku 2005. Jak je uvedeno výše, původní text byl nově zredigován a na řadě míst výrazně upraven, takže rozhodně nezačínejte knihu číst až od poloviny (od nově dopsaných kapitol), ale přečtěte si ji celou od začátku.